Küresel Eylem #RefuseWar – kısa açıklama

Bu, #RefuseWar küresel eylemi hakkında kısa bir açıklamadır. Sizleri, savaşı ve dolayısıyla askerliği reddeden bireysel ifadelerin yer aldığı interaktif haritada kişisel beyanlarınızı paylaşmaya çağırıyoruz. Savaşa ve militarizme karşı yapıcı alternatiflere destek verebilir ve örneğin vicdani retçilerle, asker kaçaklarıyla, savaş karşıtları ile dayanışmayı büyütebilirsiniz! Bu küresel eylemle, dünya çapında birçok insanın militarizmi, savaşı ve savaş hazırlıklarını reddettiğini gösteriyoruz!

RefuseWar eylemine nasıl katılabilirsiniz?

Sizi, kendi ülkenizdeki askerlik hizmetini reddettiğinizi ve/veya dünya çapındaki vicdani retçiler, asker kaçakları ve savaş karşıtlarıyla dayanışmanızı ilan ederek #RefuseWar küresel eylem kampanyasına katılmaya davet ediyoruz. Bu, dünya çapında toplumların militarizasyonunu destekleyen hegemonik kamusal söylemi sorgulamayı ve kesintiye uğratmayı amaçlayan uluslararası bir kamusal kampanyadır, vicdani reddinizi ülkenizdeki askeri makamlara resmi olarak beyan etmek için bir çağrı değildir. (daha fazlasını öğrenmek için “sorumluluk reddi beyanını” okuyun).

Her türlü beyan ve açıklamayı topluyoruz – ister sadece birkaç cümleden, ister kapsamlı bir metinden, bir fotoğraf veya bir video açıklamasından oluşsun, bu size ve savaş karşıtı düşüncelerinizi paylaşma tercihinize bağlıdır (şiddet içeren ifadelerden kaçınmalısınız). Ayrıca şablonumuzu kullanabilir ve cümlelerinizi “Ben …’e karşı çıkıyorum/reddediyorum” ve “Ben …’i savunuyorum”  şeklinde tamamlayabilirsiniz.

Küresel #RefuseWar eylemine katılmak için dört seçeneğiniz var:

  • Gönderilen ve onaylanan tüm beyanların yayınlandığı interaktif #RefuseWar haritasına kendi kişisel beyanınızı yükleyerek doğrudan katkıda bulunabilirsiniz. Beyanınızı yükledikten sonra – küçük pembe artı işaretine tıklayın ve sistemin haritayı güncellemesine izin verin – beyanınızın gösterilmesi biraz zaman alacaktır.
  • Yazılı bir açıklama, bir fotoğraf veya kısa bir video (30 saniyeden uzun olmamak kaydıyla) oluşturabilir ve #RefuseWar hashtag’ini ekleyerek sosyal medya hesaplarınıza yükleyebilirsiniz. Ayrıca poster basmak için kullanabileceğiniz şablonları da burada bulabilirsiniz.
  • İlgili tüm verileri (adınız, konumunuz, ifadeniz ve -isteğinize bağlı olarak- sosyal medya hesabınızda paylaştığınız gönderinin bağlantısı) bizimle paylaşmak için buradaki formu kullanabilirsiniz. Beyanınızı yükledikten sonra, yayınlanmasına izin vermek için e-posta yoluyla, otomatik olarak oluşturulan bir bağlantı alacaksınız – kişisel iletişim bilgileriniz yayınlanmayacaktır – (lütfen onay bağlantısına tıklayın!). Daha sonra beyanınızı interaktif #RefuseWar haritasında yayınlayacağız.
  • Ayrıca bize, refusewar@refusewar.org adresine bir e-posta gönderebilirsiniz ve biz de açıklamanızı #RefuseWar’da yayınlarız.

İnteraktif haritaya katkılarınızı bekliyoruz: Militarizme ve savaşa karşı farklı beyanlarını paylaşan, çeşitli nedenler ve düşüncelerle dünya çapında askerlik hizmetine karşı çıkan ve savaşa direnen herkesle dayanışma içinde.

Küresel #RefuseWar eylemine katıldığınız ve duyurduğunuz için teşekkür ederiz!

Daha fazla bilgi

Daha fazla bilgi için lütfen War Resisters’ International, Connection e.V. veya European Bureau for Conscientious Objection web sitelerini ziyaret edin.

Connection e.V., War Resisters International ve European Bureau for Conscientious Objection. 25 Nisan 2024.